• This topic is empty.
Rodoma 12 įrašų - nuo 1 iki 12 (viso: 12)
  • Autorius
    Įrašai
  • #155023
    liotcik

    Visiems kas skraide tikruose kalnuose, kas turejo daug lūžių, turėtų puikiai suprasti apie ka šie pilotai šneka: Russ Ogden iš Ozone ir Martin Orlik iš Axis Para apie 2-eilius ir panšius varžybinius sparnus:

    #201948
    liotcik

    Truputi grubaus vertimo:

    Russ – siv reikia atlikinėti nuolatos, vieną kartą aišku gerai, bet tai tik pradžia.
    Martin – tam kad pilnai suprasti sparno dinamiką jis siūlo išmokti atlikti vingoverius nenaudojant vairų o tik su svoriu.

    Įvykus lūžiui labai svarbu pirminiai piloto veiksmai (tai liečia pagrinde EN-D ir aukštesnius sparnus).

    Pilotai kartais susidaro klaidingą įspūdį apie sparno saugumą, nes realiomis sąlygomis po lūžio turbulencija gali padėti sparnui atsistatyti, bet kartais ji gali pabloginti situaciją. pvz gavus didelę asimetriją – turbulencija nedelsiant gali atstatyti, o kartais įvesti į gilią spiralę.

    Per SIV kursus atlikus priverstinį frontalinį lūžį instruktoriai pasakys – rankas į viršų ir nedaryk nieko. Tai geras receptas ramiame ore. Nes jei patrauksi vairus yra rizika papulti į parašiutavimą.
    Bet skrendant rimtuose kalnuose, rimtoje turbulencijoje – svarbiausia nekelti rankų į viršų (atleisti vairus), po didelio frontalinio reikia nedelsiant stipriai trūktelėti vairus (trumpai bet maksimaliai iki galo), taip sumažinsite frontalo dydį ir sparnų galai nepabėgs į priekį. Nes jei jie pabėgs tikriausiai pasekmės bus rimtos.

    Pirminis vairų trūktelėjimas po frontalo, padės sustabdyti frontalo išaugimą į kažką nepageidautino ir blogiausiu atveju papulsite į parašiutavimą, kas nėra kažkas baisaus, užtenka paleisti vairus kad iš jo išeiti, arba jei sparnas išsitrimeraivęs gali tekti spūstelėti akseleratorių.

    Prie rimtos turbulencijos svarbu turėti kuo daugia informacijos apie sparną.Apie sparnobūklę sužinome iš akseleratorius (jei jis nuspaustas), B- laisvaglių arba vairų, bet greičiausiai informaciją pasiekiama per sparno stebėjimą, žiūrėjimą į sparną.
    Russ sako kad kai skrendą stiprioje turbulencijoje koncentruojasi tik į sparno stebėjimą, plius visą kitą informaciją per vairus.

    Esant asimetriniams lūžiams iki 50proc receptas standartinis, svorio permetimas ir prilaikymas su vairu. Efektyviausia, jei erdvė aplinkui laisva, leisti sparnui kažkiek nerti, suktis į šoną iki 90 laipsnių ir išeiti lyg iš vingoverio. Mažiausias aukščio praradimas.

    Bet jei asimetrinis 80-90proc sparnas žinoma ners labai stipriai ir stipriai pasisuks. Tokiu atveju jei permesite svorį kaip visada, rezultatas bus blogas, nes tikriausiai pakliūsite į tvistą. O tvistas tikrai pavojingas, nes pilotas praranda orientaciją, vairai užsispaudžia.
    Taigi gavus didelę asimetriją, geriausia nerti kartu su kupolu, svorį permesti į lužio pusę, ir leistis suktis kol jis pradės atsistatinėti. Žinoma su sąlyga kad šone nėra didelės uolos ir erdvė atvira. Sveiką sparno dalį per lužį prilaikyti švelniai (10-15cm), Martin dar sako kad lūžusios pusės vairą galima traukti iki dugno, sparno ten vis tiek jau nėra, o užtrauktas vairas leis greičiau atsistatyti.
    Toks didelis lūžis pareikalaus tikriausiai bent 360°. Ir tikriausiai ausis bus užsirišusi.
    Reiktų neleisti sparnui suktis daugiau nei 360, nes greitis (energija) jau atstatytas sparnas pradeda pildytis dėl padidėjusio vidinio slėgio, reikia stabdyti maksimaliai tik neįvedant sparno į suktuką (spin). Sparnas atsistato paprastai lieka tik ausis užsirišus, vairų jau užtenka kad neleisti sparnui eiti į gilią spiralę. Tada galima arba išpumpuoti ausį arba atstatyti su stabilo stropa.

    Taip pat labai svarbi kūno padėtis. Su dabartinėmis sistemom visi skrenda atsigulę. Jaučiant kad gali “pareiti” lūžis būtina suriesti kojas ir priimti vertikalią sėdinčia poziciją. Ir būti pasiruošus eiti su sparnu.

    Papuolus į kaskadą, ir jei tai nėra gili spiralė iš kurio išeiti galimą tik adekvačiai stabdant reikiamą pusę, arba metant atsarginį, taigi jei papuolėte kaskadą, tarkim frontalas srauto nutraukimas ir tai kartojasi, vertėtu susigūžti į kamuoliuką ir vairus patraukti 25-30cm (maždaug iki ausų) ir stebint sparną palaukti lėtai skaičiuojant iki 5, per tiek laiko turėtų pavykti atstatyti orientaciją, sparnas turėtų būti tiesiai virš galvos arba skrendantis arba parašiutavime, iš ko išeiti nesunku paleidus vairus. Tai galioja visų klasių sparnams.
    Dėl to svarbu nuolat atlikinėti SIV tam kad lengviau atpažinti visokius sparno režimus.

    Toliau kalba apie srauto nutraukimo techniką kaip tai teisingai atlikti, apie per didelį vairų užtraukimą ir tiesiog laikymą.
    Martinas sako kad pilnai išmokti pilnai srauto nutraukimą reikia išmokti atlikti helicopter’į.

    Siv kursuose reiktų pradžiai išsitobulinti su EN-B sparnu, po to šokti ant normalaus trielio en-D.

    #201949
    Wox

    SIV’ą praėję pilotai manau puikiai supranta apie ką eina kalba, o vat SIV’o nepraėjusius pilotus Liočiko grubus vertimas gali ir suklaidinti, tad jiems, o ypač šviežiai pradėjusiems skraidyti pilotams, primygtinai siūlyčiau nedaryti jokiu savarankiškų šito vertimo interpretacijų ir visus sudėtingus sparno rėžimus studijuoti ne teoriškai, o praktiškai per SIV kursą ir tik su instruktoriaus priežiūra.

    P.S. Nėra baisių ar nebaisių sparno rėžimu, yra tik pažystami ir nepažystami.

    #201950
    liotcik

    Wox patikslink ar priekaištas dėl vertimo man, ar Russ ir Martin už tai ką pasakė ?

    Šviežiai pradėję skraidyti nelabai supras apie ką kalba eina.

    #201951
    liotcik

    Kad nenuskriaus pradedančiųjų filmas jiems apie klasikinius lūžius siv ir tt.

    #201952
    Varstelis

    Puikus straipsnis, daugiau tokių gyvenimiškų.
    Vingoveriams , asimetriniams iki 50 procentų ir frontaliniams lūžiams be spydo, tikrai SIVO nereikia . Vingoverius naujokas didindamas jų anplitudę turi daryti pastoviai pakol pajaus sparno dinamiką.
    Pakeitei sparną vėl viską darai iš naujo, nors ir daug skraidai bet turi išugdyti tam sparnui skirtą kordinaciją ir rekciją

    #201953
    Wox

    Litcik, priekaištų nėra nei tau nei Russ, nei Martin. Tiesiog manau, kad tai labiau patyrusiems pilotams skirta informacija ir noriu atkreipti dėmesį, kad nepatyrusiose rankose ji gali privesti prie skaudžių pasekmių. Pavyzdžiui, po frontalo stipriai trūktelėjus vairus galima ne tik patekti į paraštavimą, bet ir pilnai nurauti sparną. Nepatyręs pilotas pirmą kartą patekęs į tokią situaciją dar gali su savo didelėm akim ir nesuprasti ar tai parašiutavimas ar jau full stall’as ir sėkmingai pamiršęs visą teoriją paleisti vairus kai sparnas už nugaros. Galimas to pasekmes bent jau teoriškai žino visi. Net ir iš po pirmo savo gyvenime parašiutavimo nepatyręs pilotas paleidęs vairus vargu ar prisimins, kad visus sparno nėrimus (išskyrus nėrimą iš po B-stall’o) reikia pristabdyti. Jeigu ir prisimins, maža tikimybė, kad tai padarys tada kada reikia ir taip, kaip reikia. Nepritraukus vairų pakankamai, gręsią frontalas, kaklaraištis, autorotacija (žinoma, tai ko gero blogiausias variantas ir pakankamai priklausantis nuo sparno ir situacijos). Persistengus – vėl paraštavimas ar full stall’as.

    Dėl Varžtelio paminėtų frontalų tai pilnai sutinku, SIV’o gal ir nereikia, tačiau dėl vingoverių abejočiau. Vis labiau gilinant vingoverius pakankamai nesunku laiku nesukompensuoti ar nepakankamai sukompensuoti ir turi frontalą kai sparnas horizonte, tada jei dar koks kaklaraištis, akimirka kita ir jau sėdi autorotacijoj.

    Jeigu bendrai, as už tai, kad nepatyrę pilotai nepultu vadovautis sausa teorija nežinodami galimų pasekmių praktikoje. Nepatyrusiems pilotams pirmiausia butu gerai apskritai susipažinti su sparno rėžimais ir tada jau tobulinti savo įgūdžius studijuojant jau, kad va ir tokius video…

    #201954
    Varstelis

    Maksmalistų karta, arba nieko arba rekordai.
    Na važiuoji su mašina ir ką spaudi gazą iki dugno o po to mini stabdį iki dugno.
    Tikriausiai bandai tai daryti švelniai dinamiškai. Tai ir čia vingoverius mokiniesi daryti didindamas jų anplitudę, ir tikslas perėjimuose plastika sparno judėjimo o ne kuo aukščiau išsimesti , turi išmokti išlaikyti sparno įkrovą perėjimuose, tada jis tiesiog slysta nesustodamas. Jai perėjime sparnas atsipalaiduoja, lūžinėja ausytės mažini anplitudę ir vėl šlifuoji perėjimus mažesnėj anplitudėj po biškį ją didindamas. Tikslas iš pradžių išmokti dirbti svoriu, galima net pradėti be vairų bandant isiūbuoti sparną vien tik svorio permetimu o po to padedant vairais vieną atleidžiant o kitą tuo pačiu metu jau traukiant.
    Darbas duoda tobulumą ir dar kartą darbas

    #201955
    liotcik

    Wox, daug prirašei, bet tikriausiai neskaitei ką rašiau/verčiau: “tai liečia pagrinde EN-D ir aukštesnius sparnus”.

    Ką reiškia “rimtas” frontalas? tai tikrai ne 50% chordos klasikinis frontaliukas trimeriniu greičiu.

    Ką reiškia “rimti” kalnai? Na kad toli nevažiuoti tai gal dolomitinės alpės birželio mėnesį :)

    #201956
    artistas

    Pritariu Valentui,kas liečia laipsniško nuoseklumo sparno valdymo technikos.Bet tam reikia turėti sąlygas,kad kabotum ore ilgai ir tą galėtum daryti dažnai.Kalnuose-kiti uždaviniai,o lygumose,su išvilktuvu,kai už kiekvieną startą reikia susimokėti,gaila greitai prarasti aukščio,visi nori ilgiau pabūti ore.Todėl naujokams lieka”SIV”kursai,arba pas mus virš jūros dinamike.Bet čia reikia įgūdžių išstartuoti prie stiprokų vėjų.Visai naujokėliui pas mus irgi pavojinga.Todėl greitai susirinkti įgūdžių bagažą nesigaus Tiesa, vingoverius raityti štiliuje ir kilometro aukštyje vienas dalykas,o 6-7m/s dinamike, daleiskim 60m aukštyje,visai kitas.Ribotas laikas klaidoms taisyti.Todėl ir reikia vadovautis principu”Step by step”Tarp kitko besikeičiančios krypties,stiprūs vėjai jau mėnesį laiko neleidžia suskristi Karklėje.Daugeliui prasideda skrydžio abstinencija.Čia ir slypi pavojai jauniems pilotams.nebesitveria savam kailyje,noras skristi dažną priverčia lįsti į pavojingas oro sąlygas.rizikuoti dėl kelių min kaifo.

    #201959
    Hook

    Liotcik, aciu uz vertima! Buvo idomu paskaityti.

    #201995
    renka

Rodoma 12 įrašų - nuo 1 iki 12 (viso: 12)
  • Prisijunkite, jei norite atsakyti į šią temą.